Publikacje


Lubisz wracać tam, gdzie byłeś już? O planowaniu urlopów wakacyjnych

2023-06-29


Wakacje to bardzo ważny czas dla naszego ciała i umysłu. Czy potrafimy dbając o work-life balance (poruszaliśmy ten temat w artykule o zmianach w prawie pracy), zaplanować urlop tak, żeby przynosił prawdziwy relaks?

Lubię wracać tam, gdzie byłem już

„Lubię wracać tam, gdzie byłem już, pod ten balkon pełen pnących róż, na uliczki te, znajome tak”. Słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego zainspirowały mnie do zastanowienia się nad preferencjami w kwestii wyjazdów wakacyjnych. 

Dlaczego planując wakacyjny urlop część z nas wybiera miejsca znane, w których byliśmy wielokrotnie, a część co roku udaje się w nowe zakątki kraju, Europy czy świata? Ile razy byliście w wakacje w tym samym miejscu? Czy jest to związane z niechęcią do zmian? Sentymentalnym podejściem do życia? A może upodobaniami czy marzeniami?

Niektórzy z nas lubią w życiu rzeczy przewidywalne, lubią wiedzieć, na czym stoją, nie lubią niespodzianek. A inni lubią nowości, nowe sytuacje, element niepewności, zaskoczenia. Czy jest między tymi preferencjami a wyborami destynacji wakacyjnych korelacja? Kto wie?

Upodobania podróżnicze kandydatów

Ostatnio w CV jednej z kandydatek do pracy (osoby około 30-letniej), w części dotyczącej zainteresowań przeczytałam: podróże po Europie, trzydzieści kilka zwiedzonych państw. Tak więc już na poziomie lektury CV można wywnioskować, że ktoś lubi spędzać wakacje w nowych miejscach. Pozwala to przypuszczać, że jest osobą otwartą na nowe doświadczenia.

Nie wysnuwajmy jednak pochopnych wniosków. Jeśli czyjeś hobby to szachy, nie znaczy to wcale, że nie może w nie grać w cieniu palm, wśród szumu fal i wiatru, nad brzegiem oceanu. I może być tam pierwszy raz lub któryś kolejny.

Warto jechać na wakacje

Zastanawiam się dlaczego część pracowników nie wykorzystuje przysługującego im urlopu i ma bardzo dużo zaległych z poprzedniego roku czy nawet lat dni urlopowych? Ba, dla niektórych to nawet powód do dumy. Nawał pracy, obowiązków, nie ma kto nas zastąpić? Prawda czy może jednak wymówka? 

Niewykorzystywanie urlopu to duży błąd, gdyż wakacyjny czas to wiele korzyści. Wpływa on na nasz dobrostan, czyli poczucie zadowolenia z fizycznego (zdrowie, kondycja fizyczna), psychicznego i społecznego stanu własnego życia. 

Wymieńmy kilka z listy korzyści wakacyjnego odpoczynku: 

  • lepsze zdrowie (przepracowanie powoduje, że narażamy się na zawał serca czy udar), 
  • zdrowsze serce (odpoczynek jest niezbędny, żeby sprawnie funkcjonowało serce), 
  • większa produktywność (odpoczynek lepiej wpływa na naszą kreatywność niż kolejnych kilka godzin spędzonych przy komputerze),
  • lepsze nastawienie i motywacja do pracy, nawet, jeśli wakacje są krótkie (z perspektywy czasu i naszej pamięci są tak samo wartościowe jak długie. Ważne są wyjątkowe chwile czy zdarzenia. To te później wspominamy),
  • relaks, uspokojenie nerwów, lepsze samopoczucie i nastrój.

Planowanie wakacji a poczucie zadowolenia

W badaniu Institute for Applied Positive Reaserch (sierpień, 2020 r.), 97% respondentów twierdziło, że samo planowanie wakacji podwyższa ich poziom szczęścia i zadowolenia. 71% respondentów było zdania, że odczuwa większy poziom energii, gdy ma już plany wyjazdowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Niezależnie od tego, czy jedziesz w znane czy w nowe miejsce, warto zaplanować wakacyjny czas tak, żeby mieć poczucie satysfakcji z dobrze wykorzystanych wolnych dni. W zależności od kierunku podróży, w planie uwzględnij listę rzeczy, które będą Ci potrzebne.

Planowanie kolejnych podróży po powrocie z wakacji wpływa na utrzymanie efektu zadowolenia czy poczucia szczęścia. Jest to związane z tym, że znowu wchodzimy w fazę oczekiwania. A w życiu fajnie jest na coś czekać 😊

Zamknij sprawy zawodowe przed urlopem

Zamknij sprawy zawodowe przed urlopem tak, żeby nie kusiło Cię odbieranie służbowej poczty czy telefonu. 

Pamiętam sytuację sprzed lat, kiedy zabrałam na urlop służbowy telefon. Gdy, po górskim spacerze wróciłam do pokoju, zobaczyłam nieodebrane połączenie od szefa (#najgorzej). Oddzwoniłam, ale szef nie odebrał. Wtedy w głowie pojawiła się gonitwa myśli, może to coś ważnego, nie cierpiącego zwłoki i … już po urlopie. W późniejszej rozmowie z szefem, usłyszałam, że w zasadzie to nie pamięta po co dzwonił.

Niezależnie od tego, czy „lubisz wracać tam, gdzie byłeś już” czy wolisz nowe miejsca, dbaj o to, żeby regularnie wyjeżdżać na wakacje lub po prostu wziąć kilka dni wolnego, które spędzisz z daleka od służbowego laptopa i telefonu. Wakacje to punkt obowiązkowy dla Twojego zdrowia i samopoczucia. A żeby mogły się odbyć potrzebna jest: Twoja obecność, czas, energia i zaplanowanie.

Przeczytaj też artykuł o work-life balance

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. rekrutacji w HSK Consulting

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.