Publikacje


Zgłaszam się na ochotnika. Motywacja i chęć do pracy

2024-05-28


Proces rekrutacyjny w toku. Odbieram telefon. „Czy ogłoszenie jest jeszcze aktualne? Tak, jest aktualne. To ja zgłaszam się na ochotnika”. To się nazywa motywacja i chęć do pracy!

Urocze zdanie. Bardzo mnie rozczuliło i wywołało szeroki uśmiech na twarzy. A o czym świadczą te słowa? Z pewnością o tym, że kandydat, który je wypowiedział ma bardzo dużą motywację i chęć do pracy, a dodatkowo poczucie humoru. Skąd wynika motywacja i chęć do pracy? Dlaczego jednym z nas chce się więcej, a inni robią tylko to, co muszą? Zapraszamy do lektury felietonu o motywacji i chęci do pracy.

„Nie wystarczy chcieć, żeby móc, trzeba móc, żeby móc, a wtedy wystarczy chcieć”.

Pan Wacław, Pani Kasia, Pan Józef

Pan Wacław to najstarszy pracujący Polak. Ma 98 lat i od 1945 roku prowadzi warsztat ślusarsko-mechaniczny w Poznaniu. Tworzy przyrządy do maszyn w fabrykach. Rekordowy staż pracy Pana Wacława wynosi 84 lata, co oznacza, że pracuje od 14 roku życia. Jego najważniejszym życiowym hasłem jest ciągła praca.

Pani Kasia od kilkunastu lat prowadzi butik z odzieżą dla kobiet (Link do butiku). Pracuje 7 dni w tygodniu. Hurtownie, transmisje pokazowe, transmisje sprzedażowe, wyprzedaże, okazje, ciągły kontakt z klientkami. Ktoś powie, prowadzi swoją firmę, to musi. Nie, nie musi, chce. Kocha to, co robi i dlatego poświęca na pracę tak wiele czasu.

Pan Józef ma 85 lat. Jest najstarszym tegorocznym maturzystą w Polsce. Maturę pisał z języka polskiego, niemieckiego, geografii i matematyki. W czasie wojny, jako dziecko był więźniem niemieckiego obozu. Przez lata pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek. Matura to nie koniec edukacji. Pan Józef chce pójść na studia.

Co łączy tych z życia wziętych bohaterów? Realizacja marzeń, dążenie do celu, pasja, zaangażowanie, zapał, chęci, entuzjazm. Co jest kluczem? W moim przekonaniu jedno: trzeba po prostu lubić swoją pracę. Oprah Winfrey mówi: „Za każdym razem, gdy staniesz przed wyborem pracy, zastanów się głęboko, jak bardzo ta praca cię interesuje”. Steve Jobs zaś powiedział, że „jedynym sposobem na wspaniałą pracę jest kochanie tego, co robisz”. 

Zgłaszam się na ochotnika

Kto pamięta z czasów szkolnych kultowe pytanie nauczyciela: kto na ochotnika do odpowiedzi? Większość uczniów wtedy patrzyła po sobie, oglądała się na innych albo szukała czegoś w tornistrze. Dziś zdanie „zgłaszam się na ochotnika” w sytuacji rekrutacyjnej zabrzmiało dla mnie trochę sentymentalnie, przypominając czasy szkolne, ale też bardzo pozytywnie. To zdanie niesie za sobą przekaz: tak, chcę! Na dzisiejszym rynku pracy chęci do pracy to „towar” nieco deficytowy. W moim odczuciu zaś to jeden z ważniejszych czynników, który powinien być brany pod uwagę przy zatrudnieniu kandydata. Czy ktoś ma chęci do pracy, zapał, czy mu się chce?

Z czego wynika chęć do pracy?

  • Ambicja - ludziom ambitnym chce się więcej, ambitni robią więcej. A skąd bierze się ambicja? Jeśli wychowujesz się w domu, w którym rodzice byli dla Ciebie przykładem, to i Ty przejmiesz od rodziców to dążenie do osiągania więcej. Czasem może to być przykład negatywny, czyli wręcz odwrotny. Twoi rodzice nie byli dla Ciebie inspiracją, nie popychali Cię do robienia wielu rzeczy, próbowania, smakowania. Wbrew pozorom i na zasadzie motywacji negatywnej to też może Cię motywować do robienia czegoś więcej. O ambicji możesz przeczytać też w artykule: https://pl.indeed.com/porady-zawodowe/rozwoj-kariery/co-to-sa-ambicje
  • Chęć robienia czegoś, jeśli czegoś nie możesz, jeśli coś Cię ogranicza, np. jesteś osobą niepełnosprawną, ale wybierasz zawód, zajęcie, które wymaga poradzenia sobie z tym ograniczeniem.
  • Zainteresowanie tym, co się robi - to, co robisz musi Cię interesować, zajmować, ciekawić, pasjonować.
  • Ciekawość poznawcza i otwartość na świat - jeśli lubisz poznawać ludzi, rzeczy, miejsca, będziesz chciał ciągle poznawać i wykonywać nowe zadania.
  • Kotwica - wspierający rodzic lub nauczyciel. Czasem jedno zdanie, które wypowiedział rodzic lub nauczyciel może zmotywować Cię do wyboru zawodu czy pracy na lata. Macie takie zdanie w pamięci?
  • Grupa ludzi, którzy Ci dopingują i motywują do większego wkładu pracy.
  • Docenienie - jeśli ktoś docenia Ciebie jako pracownika, docenia i szanuje Twoją pracę, na pewno dodaje to skrzydeł i motywuje do większego wysiłku.
  • Zazdrość, która należy do negatywnych czynników motywujących, ale też może przyczyniać się do tego, że ktoś pracuje więcej, bo chce dorównać osobie, której zazdrości i osiągnąć to, co ona.
  • Dobra kondycja fizyczna i psychiczna to obiektywne czynniki sprzyjające zapałowi do pracy.

Zapał do pracy

Zapał do pracy jest w Twoich rękach. Nikt nie przyniesie Ci go na talerzu, nie dostarczy jak przesyłki zamówionej do paczkomatu. Ta wewnętrzna motywacja jest istotniejsza i trwalsza niż zewnętrzne czynniki motywujące, jak awans, podwyżka, nagrody, benefity (a tak na marginesie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 grosz i wypłacana jest osobie, która przepracowała w swoim życiu trzy dni!). W przypadku zewnętrznej motywacji zawsze jesteś uzależniony od kogoś. W przypadku motywacji wewnętrznej wszystko zależy od Ciebie.

Czas na historię o mędrcu i chłopcu. Był sobie mędrzec, który znał odpowiedzi na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Nikt nie mógł go „zagiąć”. Pewien chłopiec wpadł na pomysł, który wydawał mu się genialny. Był przekonany, że tym razem mędrzec będzie miał problem z odpowiedzią. Chłopiec złapał motyla i zamknął go w dłoni. Pomyślał tak: „Zapytam mędrca: żywy czy martwy? Jak powie: żywy, zgniotę motyla. Jak powie: martwy, wypuszczę go na wolność. W ten sposób go przechytrzę”. Pewny siebie zadał mędrcowi pytanie: „żywy czy martwy?” Mędrzec uśmiechnął się lekko i patrząc chłopcu w oczy, odpowiedział łagodnie: „To zależy od Ciebie, chłopcze” (w innej wersji „Wszystko w Twoich rękach”).

Felieton o motywacji i chęci do pracy kończę myślą Janusza Korczaka: „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”. Życzę Ci, drogi Czytelniku, żeby Cię coś naprawdę zajmowało, a jeśli tak będzie, to motywacja i chęć do pracy pojawi się sama. Wszystko w Twoich rękach.

Przeczytaj również felieton Jola lojalna, Jola nielojalna. Zajrzyj też koniecznie na nasz kanał na YouTube .

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. Rekrutacji

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.