Publikacje


„Najtrudniejszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto” – powrót na rynek pracy

2023-06-15


Come back to work - powrót na rynek pracy po latach przerwy

Temat powrotu do pracy po dłuższej przerwie zwykle poruszany jest w kontekście pracownika. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na pracownika, ale też na pracodawcę. Przyjrzyjmy się emocjom i obawom obu stron. 

Hubert Urbański, prowadzący teleturniej „Milionerzy” często powtarza zdanie „wracamy zaraz po przerwie”. Ta przerwa, co prawda nie jest tak długa, jak ta, która może pojawić się w karierze zawodowej, ale emocje są podobne. „Wytraca” się prędkość, emocje „stygną”. Przerwa powoduje „wyrwanie z rytmu”, w którym się jest, czas oczekiwania to dodatkowe napięcie, niepewność. Ale czy przez to nie jesteśmy w stanie „po przerwie” wrócić do gry? No nie, czasem wręcz przeciwnie, przerwa skutkuje większą motywacją, mobilizacją i zapałem do działania. Jesteśmy „w blokach startowych”, czekamy, by „grać dalej”.

Co po stronie pracownika?

Nowemu wyzwaniu w życiu, którym jest poszukiwanie pracy, czasem nawet po kilku latach przerwy, towarzyszą różne emocje. Obok pozytywnych, jak ciekawość, chęć doświadczania nowego, poznania nowych ludzi i te negatywne emocje: lęk, strach, zniechęcenie, jak również obawy (czy sobie poradzę?). Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli tak naprawdę podjęcie decyzji. Potem trzeba konsekwentnie robić kolejne, małe kroki (praktyczne wskazówki w dalszej części tekstu).

Co po stronie pracodawcy?

Czego tak naprawdę obawia się pracodawca, do którego trafia kandydat z dłuższą przerwą w CV? Zastanówmy się wspólnie. Abstrahując od kompetencji czy innych czynników dlaczego pracodawca wybiera kandydata, który nie ma „przerwy w życiorysie” zawodowym? Często to stereotypowe czy schematyczne myślenie kieruje tym wyborem, a jeśli zapytać pracodawcę czego tak naprawdę się obawia, trudno mu znaleźć racjonalny argument.

Pracodawco, weź pod uwagę

Pracownik, który ma dłuższą przerwę zawodową często jest wypoczęty, zrelaksowany, bardziej zmotywowany od osoby, która jest zmęczona obecną pracą i dlatego szuka zmiany. Chęć, motywacja, zapał i energia to kluczowe elementy, czasem o wiele bardziej istotne niż umiejętności, które można w krótkim czasie zdobyć. 

Pracowniku, przygotuj się do powrotu

  • Oprócz kwestii oczywistej, czyli aktualizacji treści CV, jeśli w dokumencie chcesz zamieścić swoje zdjęcie, zadbaj o to, żeby było aktualne. Zdarza się, że zdjęcie w CV jest sprzed paru lat albo jest to zdjęcie szkolne czy dowodowe. Wstawiając aktualne zdjęcie unikniesz rozpoczęcia rozmowy o pracę od zdziwienia rekrutera czy pracodawcy, że wyglądasz inaczej.
  • Wpisz koniecznie kursy, szkolenia, webinary, w których uczestniczyłeś w czasie przerwy zawodowej. Może były to jakieś targi, konferencje, warsztaty, spotkania branżowe czy inne wydarzenia zawodowe, dzięki którym zdobyłeś fachową wiedzę.
  • Może w trakcie przerwy zawodowej podszkoliłeś znajomość języka obcego - warto wpisać to w CV. Podobnie jak prace dorywcze, prowadzenie bloga, pomoc znajomym w prowadzeniu firmy, wolontariaty czy jakiekolwiek inne aktywności, które świadczą o tym, że nie siedziałeś z założonymi rękoma.
  • W CV wpisz krótko, jasno i otwarcie powód luki zawodowej.
  • Załóż profil zawodowy na portalu Linkedin. To dodatkowa szansa dotarcia do Ciebie przez potencjalnego pracodawcę czy rekrutera.
  • Spróbuj przedstawić się na Linkedin w niekonwencjonalny sposób. Ostatnio widziałam post kandydatki szukającej pracy, przygotowany w formie grafiki z fiszkami. Na każdej karteczce post-it były krótko zebrane informacje z danej kategorii: dane osobowe, kompetencje, umiejętności itp. Ciekawy sposób zaprezentowania swojej osoby zwiększa szanse, że zauważy Cię potencjalny pracodawca lub ktoś poleci Twój post, tym samym zwiększając zasięg.
  • Jeśli w czasie przerwy zawodowej po prostu zajmowałaś/-eś się dziećmi, to zdobyłaś/-eś szereg kompetencji, które mogą być cenne dla pracodawcy: zarządzanie czasem, umiejętności logistyczne, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, elastyczność, wielozadaniowość, zarządzanie budżetem domowym, kompetencje interpersonalne, np. empatia i budowanie relacji. 
  • Analiza ogłoszeń o pracę może Ci dać wiedzę, czego aktualnie pracodawcy szukają, jakiej wiedzy, umiejętności, kompetencji.
  • Zapisz się na kurs zawodowy, który może Ci pomóc w otrzymaniu pracy u konkretnego pracodawcy lub pozwoli na przebranżowienie.

Pracowniku, pamiętaj

  • Twoim atutem jest dostępność. Pracę możesz rozpocząć od zaraz. To bardzo ważne dla wielu pracodawców. Część z nich odrzuca nawet dobrego kandydata, jeśli nie może on podjąć zatrudnienia w krótkim czasie.
  • Może na początek zadeklaruj nieco niższe oczekiwania finansowe. Potraktuj to jako szansę powrotu na rynek pracy i zdobycia nowych umiejętności.

Anna Jantar, piosenkarka z lat 70-tych, mama Natalii Kukulskiej w jednej z piosenek śpiewała, że „najtrudniejszy pierwszy krok, potem łatwo mija rok”. Rób więc małe kroki na drodze do znalezienia pracy po latach i nie poddawaj się. Na pewno znajdzie się pracodawca, który doceni Twoją motywację, zaangażowanie i chęć rozwoju. Powodzenia!

Bądź na bieżąco z prawem pracy. Przeczytaj też artykuł o najnowszych zmianach w Kodeksie pracy „Zmiany w Kodeksie pracy w pigułce”.

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. rekrutacji w HSK Consulting

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.