Publikacje
Od A do Z, czyli od Adwokata do Pokolenia Z
2023-11-29„Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda ci ją jutro… poprawioną” (*). Obiegowe opinie nie są zbyt przychylne dla pokolenia Z, natomiast młodzi ludzie mają swoje marzenia, aspiracje, plany zawodowe. Niech jednak przemówią sami. Zapraszam Was do przeczytania wypowiedzi kilkorga młodych ludzi z generacji Z na temat swojej przyszłości.
Pokolenie (Z) stracone?
Na ławie oskarżonych zasiada Pokolenie Z, czyli osoby urodzone od roku 1995 do roku 2012 roku. Jakie zarzuty stawia Zetkom Wysoki Sąd? A to, że roszczeniowe, leniwe, niezbyt pracowite, bezideowe, skupione na własnej wygodzie i bardziej na life niż work, w pewnym sensie pokolenie stracone. Pozwólcie, że na potrzeby tego felietonu zamienię się w „adwokata diabła” i stanę w obronie generacji Z. W zasadzie będę adwokatem z urzędu, choć oskarżeni bronią się sami. Przeczytajcie, co młode osoby z pokolenia Z mają na swoją „obronę”.
Aurora - Włoszka, 20 lat, studiuje European Studies with private specialization w Holandii (tekst w wersji angielskiej, tłumaczenie na język polski poniżej)
„I am currently studying European Studies, a very broad faculty which can open many doors for my future, hopefully. I am not exactly sure what I want to be in the future, as I am interested both in the business and the political sector. However, I am sure I want to work in an European institution to leave a positive impact on the world we live in. What I look for my future job is to work for a cause I believe in and to be able to travel and engage with people and cultures from around the world”.
„Obecnie studiuję European Studies, jest to bardzo szeroki kierunek, który może otworzyć wiele drzwi w przyszłości. Nie jestem jeszcze pewna kim dokładnie chciałabym zostać w przyszłości, ponieważ interesuje mnie zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Aczkowiek jestem pewna, że chcę pracować w instytucjach europejskich, abym mogła mieć pozytywny wpływ na świat, w którym żyjemy. W mojej przyszłej pracy chcę robić rzeczy, w które faktycznie wierzę oraz mieć możliwości podróżowania i nawiązywania kontaktu z ludźmi i kulturami z całego świata”.
Michalina - 20 lat, studiuje Filologię Norweską
„Wybrałam te studia, ponieważ zawsze lubiłam uczyć się języków i ciekawiło mnie to, a norweski szczególnie mi się spodobał. Podobno gdy zna się niszowy język, ofert pracy nie brakuje, jednak nikt nie wie jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat, kiedy wkroczę na rynek pracy. Mam nadzieję, że uda mi się wtedy znaleźć pracę, która będzie stabilna i dobrze płatna. Jednak bardzo ważną rzeczą jest dla mnie również to, by czerpać z niej satysfakcję i móc wykazać się swoimi umiejętnościami. Znalazłam swoją dziedzinę, więc to bardzo istotne, by pracować „w zawodzie”, i robić na co dzień coś, co sprawia mi przyjemność. Gdy uczę się tak wielu rzeczy, to liczę na to, że znajdę pracę, w której będę mogła z tej wiedzy korzystać i rozwijać się”.
Malwina - 20 lat, studiuje European Studies with public specialization w Holandii
„Po skończeniu studiów chciałabym pracować jako stewardessa. To moje marzenie od szkoły podstawowej, ale nie jedyne. Po kilku latach na pokładach samolotów, chciałabym pracować w instytucjach czy organizacjach europejskich, takich jak NATO, ambasada polska czy inne. Chciałabym być European professional, ekspertem ds. rozwoju i integracji europejskiej. W pracy ważne dla mnie jest przyjazne, niestresujące środowisko, fajni ludzie, z którymi będzie mi się dobrze współpracowało, swoboda działania i zaufanie. Chciałabym mieć realny wpływ na zmiany na świecie. Chciałabym zmieniać świat na lepszy”.
Adrian - 22 lata, pracuje w Holandii
„W przyszłości chciałbym otworzyć własne studio autodetailingowe. W miejscu pracy oczekuję przede wszystkim zgranego zespołu, w którym panuje przyjazna, koleżeńska atmosfera i współpraca. Ważna dla mnie jest również możliwość rozwoju zawodowego i osobistego oraz aby móc zdobywać nowe umiejętności. Według mnie najważniejszą rzeczą w miejscu pracy jest satysfakcja z wykonywania jej, ale również wynagrodzenie oraz elastyczny grafik”.
Łukasz - 20 lat, studiuje Dziennikarstwo
„Gdzie chcę pracować? Gdzie i w jakim zawodzie widzę się w przyszłości? Co chcę robić w swoim życiu? Takie pytania przewijały się przez moją głowę od czasów gimnazjum. Odkąd pamiętam, wiążę swoją przyszłość z dziennikarstwem, chciałbym, aby było to dziennikarstwo sportowe, ale jeśli się nie uda (odpukać), to mam nadzieję, że moja przyszłość będzie związana z szeroko pojętą telewizją. Nie widzę siebie za biurkiem na ośmiogodzinnej zmianie, to nie dla mnie”.
Młodzi, ambitni
Jest wiele przykładów młodych, ambitnych ludzi. Miałam okazję być ostatnio na koncercie młodego gitarzysty, Marcina Patrzałka. To, co ten 23-letni młody człowiek wygrywa na gitarze jest niewiarygodne i zachwycające. To tylko jeden z przykładów ambicji i dążenia do tego, żeby marzenia stały się rzeczywistością.
Poprawiona mapa nieba
Nawiązując do myśli Fiodora Dostojewskiego (*) z początku felietonu i słów zespołu Kombi „każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat, każde pokolenie ma własny głos, każde pokolenie chce wierzyć w coś”.
Dajmy pokoleniu Z szansę zmiany świata. Niech zmienia ten świat po swojemu. Robi to przecież nie dla nas, ale dla siebie, swoich dzieci, przyszłych pokoleń. Założenie, że ma to robić tak, jak my jest patrzeniem wstecz, nie do przodu. Konflikt pokoleń istniał przecież od zarania dziejów, a to pokolenie jest tak naprawdę takie samo, tylko bardziej cyfrowe, bo jest pierwszym pokoleniem, które nie zna świata bez internetu.
W alfabecie wszystkie litery są potrzebne, od A do Z. Bez którejś litery alfabet nie byłby kompletny i nie mogłaby powstać część słów. I tak jest z Zetkami, są tak samo potrzebne, jak X, Y czy inne literki.
Dziękuję / Thank you
Aurora, Malwina, Michalina, Adrian i Łukasz! Dziękuję za Waszą otwartość i wypowiedzi (Aurora, thank you very much!). Mam nadzieję, że za parę lat do Was wrócę, żeby dowiedzieć się jak potoczyły się Wasze losy. Realizujcie marzenia zawodowe! Trzymam za Was kciuki i życzę Wam powodzenia! Wasz Adwokat 😊
Przeczytaj też felieton „Za młody, za stary".
Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. rekrutacji w HSK Consulting