Publikacje


Poszukiwania pracy – od czego zacząć proces

2022-07-27
Poszukiwanie pracy.

W sporcie rozgrzewka jest nieodłącznym elementem treningu. Większość trenujących osób wie, że jeśli nie zadba o odpowiednie rozgrzanie ciała, nabawi się szybko kontuzji, która może wyeliminować na dłuższy czas z aktywności fizycznej. Rozgrzewkę można porównać do poszukiwania pracy.

Jeśli dobrze rozpoczniemy proces poszukiwania pracy i zadbamy o solidne przygotowanie, nasze szanse na sukces będą większe i nie wyeliminują nas z zawodów jeszcze przed ich rozpoczęciem. 

Jak powinna wyglądać nasza rozgrzewka?

1. Na starcie zadbaj o nastawienie 

Niektórzy mówią, że poszukiwanie pracy jest projektem, którego jesteś menedżerem. Niezależnie od tego, czy to biznesowe porównanie do Ciebie trafia czy nie, to, co się w tym projekcie zdarzy zależy od Ciebie. Wracając do sportowej terminologii, pamiętaj, że jesteś trenerem i zawodnikiem jednocześnie, więc pracy w przygotowanie do tych zawodów też musisz włożyć co najmniej za dwóch.

Samo poszukiwanie pracy zajmuje dużo czasu. Czasem się mówi, że to praca na pełen etat. Poświęcanie jej 15 minut dziennie na pewno nie przyniesie wymarzonych rezultatów. Dlatego nastaw się na regularną pracę, która będzie wymagała samodyscypliny i zaangażowania. 15 minut trwa w przerwa pracy, nie praca.

2. W trakcie treningu poznaj swoje potrzeby i zasoby

Kandydaci często nie wiedzą, jaka praca jest dla nich odpowiednia, nie znają swoich potrzeb, możliwości i odpowiadają na oferty, które nie są do nich dopasowane, licząc na to, że może się uda. Nie uda się, a to przykład z życia wzięty. Jeśli szukamy trenera - szkoleniowca, a Ty jesteś trenerem personalnym, to nie licz na to, że rekruter weźmie pod uwagę Twoje CV. 

Warto zacząć od poznania siebie i środowiska pracy, w jakim będziemy funkcjonować komfortowo i efektywnie. W sieci można znaleźć wiele ciekawych i darmowych testów psychologicznych, dzięki którym dostaniemy analizę naszej osobowości pod względem środowiska pracy (my polecamy: https://www.16personalities.com/pl).

3. Meta i plan treningowy, czyli postaw sobie odpowiedni cel i wyznacz drogę do jego realizacji

W kolejnym kroku wybierz potencjalne stanowiska pracy, na jakie chcesz zaaplikować. Warto sprawdzić wymagania i jeśli nie spełniasz wszystkich, dobrym pomysłem może być poszukanie dodatkowych szkoleń, które poszerzą Twoje umiejętności. Potencjalni pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na osoby, które nawet w przerwie pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami poświęcają czas na dodatkowe szkolenia. 

Cenną wskazówką może być prześledzenie ścieżek kariery osób, które zajmują dane stanowisko lub zajmowały je w przeszłości. Tutaj przydatny może być LinkedIn, gdzie użytkownicy portalu nie tylko udostępniają informacje o kolejnych zajmowanych stanowiskach, ale również o odbytych szkoleniach.

Po rozgrzewce czas na opracowanie odpowiedniego CV i przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. O tym napiszemy już wkrótce w kolejnych wpisach. A teraz do biegu, gotowi, start!

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.