Publikacje


The Never Ending Story, czyli niekończąca się opowieść o CV. 5 tipów na lepsze CV

2024-10-30


Temat CV to taka niekończąca się opowieść. Zawsze można w nim coś poprawić, ulepszyć, zmienić. Natomiast mamy dla Was proste tipy, wskazówki, które wpływają na lepszy odbiór CV przez rekrutera czy pracodawcę. Często słyszę od kandydatów podczas rozmów rekrutacyjnych zdanie: „wszystko jest w moim CV”. Po części można tak powiedzieć, dlatego, że to jak wygląda CV świadczy o jego autorze. Czasem dobrze, a czasem nie najlepiej. Czy znasz 5 tipów na lepsze CV?

Wszystko jest w moim CV

Czy faktycznie tak jest? I tak, i nie. Zdanie „wszystko jest w moim CV” dość często słyszę od kandydatów i szczerze go nie lubię. Dlaczego? Rozmowa rekrutacyjna jest okazją do poznania kandydata na żywo, a nie tylko „na papierze”. Gdyby tak było, że wszystko jest w CV, to można byłoby zatrudnić kandydata wyłącznie na podstawie tego kawałka papieru/dokumentu. Z drugiej strony rzeczywiście można powiedzieć, że wszystko jest w CV w takim sensie, że to co w nim jest świadczy o kandydacie. To wizytówka, która buduje wstępny obraz kandydata i dużo o nim mówi. 

Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę, czy CV jest estetyczne, czytelne, przejrzyste, eleganckie, bezbłędne. To naprawdę widać, czy ktoś poświęcił na przygotowanie tego dokumentu odpowiedni czas czy napisał go na szybko, „na kolanie”.

Czasem kandydaci mówią: tak, jak Pani czytała w moim CV. Oczywiście należy założyć, że czytałam, ale nie brzmi to zbyt elegancko. To podobnie, jak ja zakładam, że kandydaci zapoznają się ze stroną firmy, do której aplikują, a nie zawsze tak jest.

Ciekawostki z CV wzięte:

  • chińskie znaczki zamiast CV,
  • podpięty do aplikacji kandydata zupełnie inny dokument, nie CV (w tym przykładzie potwierdzenie wyjazdu wakacyjnego),
  • wiek, waga, wzrost, ciśnienie - naprawdę nie musimy wiedzieć jaka jest waga i wzrost kandydata, bo nie startuje on na pozycję boksera wagi ciężkiej 😉

Ile czasu rekruter czyta CV?

Czy wiesz ile czasu rekruter lub pracodawca przeznacza na czytanie CV? Średnio 5 - 7 sekund. Nie oczekuj więc, że rekruter będzie się domyślał i zastanawiał „co autor miał na myśli”. Jeśli możesz na starcie w biegu o pracę wyeliminować przeszkody, zrób to. Nie oddawaj pałeczki innemu kandydatowi tylko dlatego, że ma lepsze CV.

5 tipów na lepsze CV:

  1. Wpisz numer telefonu i adres e-mail dużą czcionką. Telefon kontaktowy wpisany mikroskopijnymi cyframi lub błędnie (tak, zdarza się) albo brak adresu e-mail to kardynalne błędy. Te dane dobrze wpisać dosyć dużą czcionką, żeby nie trzeba było powiększać ekranu albo patrzeć przez lupę, żeby je znaleźć w CV.
  2. Złóż aktualne CV. Choć może brzmi to jak oczywistość, zdarza się, że kandydaci składają nieaktualne CV, które nie uwzględnia bieżącej sytuacji zawodowej. Nawet jeśli po poprzednim zatrudnieniu kolejne nie jest powodem do dumy, było nietrafione lub krótkie lepiej ująć je w CV niż zostawiać kilkumiesięczną czy dłuższą przerwę.
  3. Uwzględnij zmiany stanowisk w ramach danej firmy pod jedną pozycją. Stanowiska w ramach jednej firmy uwzględnione każde osobno to nie jest dobry pomysł. Pierwsze spojrzenie na CV spowoduje wrażenie wielu miejsc pracy. Wymień więc pod tą samą, jedną firmą zmieniane stanowiska. To, po pierwsze pokaże awans w ramach organizacji, a po drugie nie spowoduje wrażenia, że jesteś „skoczkiem”. Pierwszy rzut oka pracodawcy nie będzie powodował przyklejenia Ci łatki osoby często zmieniającej pracę. 

Pamiętam CV kandydata, który pracował w jednej firmie 8 lat, ale w tym czasie kilka razy awansował. Wszystkie stanowiska wpisał pod osobnymi pozycjami. Oczywiście dokładne wczytanie się w CV pokaże ten długi staż pracy w jednej firmie i awanse, ale nie zawsze pracodawca czy rekruter ma tyle czasu, żeby wczytywać się w Twoje CV przez kolejne minuty.

  1. Wpisz wszystko, co ważne. „Tego nie wpisałem w CV” – i to zdanie często słyszę od kandydatów. Pomijanie ważnych informacji, które dotyczą np. obowiązków, wykształcenia, znajomości programów czy ważnych umiejętności to wcale nie taka rzadka sytuacja. Podobnie jak niewpisywanie jeszcze nieukończonych kursów czy studiów. Dlaczego nie wpisać, że jesteś w trakcie? To pokazuje Twoją chęć do rozwoju i zdobywania wiedzy. Choć, w drugą stronę raczej nie polecam wpisywania nieukończonych uczelni.
  2. Wpisz powód zakończenia współpracy. Wpisanie powodów, często obiektywnych, zwłaszcza gdy staż w danej firmie jest krótki pozwala na wstępie rozwiać wątpliwości, np. umowa na zastępstwo, redukcja etatu, restrukturyzacja, wycofanie się z projektu lub start-upu albo inne istotne.

Jak sprawdzić, czy CV jest dobre? Zadaj sobie pytanie, czy będąc pracodawcą zatrudniłbyś siebie gdybyś miał to zrobić na podstawie swojego CV? 

Pamiętaj „pióro jest potężniejsze niż miecz” (Edward Bulwer-Lytton). Słowa w CV są ważne, i to, co w nim umieścisz, bo to na tej podstawie rekruter zaprosi Cię do udziału w procesie rekrutacji lub nie.

Przeczytaj też felieton o tym kiedy pisać CV w języku angielskim In English, please.

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. Rekrutacji, Akredytowany konsultant metody Insights Discovery

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.