Publikacje


W kamiennym kręgu. Kto komu odmawia w procesie rekrutacji? Czy odmowa może mieć pozytywny wydźwięk?

2024-09-26


Odmowa jest chlebem powszednim nie tylko w handlu, ale też w procesie rekrutacji. Kto komu odmawia? Na pierwszy plan wysuwa się pewnie kandydat do pracy, ale nie tylko kandydat słyszy NIE w procesie rekrutacji. Odmowa dotyczy też rekrutera, pracodawcy, klienta agencji rekrutacyjnej. Kto w tym kamiennym kręgu odmów ma się lepiej, a kto gorzej? I czy odmowa może mieć pozytywny wydźwięk?

O słowie NIE

Mówienie „nie” jest ważną częścią rozwoju dziecka. Między 18. a 36. miesiącem życia dzieci zazwyczaj zaczynają odczuwać swoją moc. „Nie” to bardzo potężne słowo, które przyciąga uwagę dorosłych. Towarzyszy nam przez całe życie, ale z czasem ta moc słowa „nie” się zmienia. Dlaczego nie lubimy odmów? Bo to krótkie słowo „nie” potrafi zburzyć naszą pewność siebie, nadszarpnąć poczucie własnej wartości, zawieść nadzieje, rozwiać marzenia, zburzyć plany, zamknąć drogę.

Jeśli kobieta mówi ci nie, to często znaczy: chyba tak, ale się boję. Kiedy mówi: być może, często oznacza to nie. A kiedy mówi tak to znaczy: być może tak. A co mówi, żeby powiedzieć po prostu tak? Po prostu tak nie istnieje w języku kobiet (Guillaume Musso „Kim byłbym bez ciebie?”).

W języku kobiet może i nie istnieje, ale w języku rekrutacji TAK i NIE istnieją. I w tym języku tak to tak, a nie to nie.

Awersja do straty

To psychologiczne zjawisko, które charakteryzuje się tym, że zwracamy większą uwagę na to, co możemy stracić niż potencjalnie zyskać. Odmowa też oznacza stratę. To podobnie jak na zakupach cieszymy się, że udało nam się „zgarnąć” ostatnią sztukę jakiegoś produktu, a hasło „nie ma już” powoduje poczucie straty.

W kamiennym kręgu odmów

„W kamiennym kręgu” to tytuł bardzo popularnej kiedyś brazylijskiej telenoweli z 1981 roku, która powstała na podstawie książki pod tym samym tytułem. Główna bohaterka, Wirginia próbuje podobnie jak uwięziony motyl, wyrwać się z kręgu, który ją ogranicza, i rozwinąć skrzydła wolności. Ten kamienny krąg skojarzył mi się z odmowami w procesie rekrutacji. Kto jest wciągnięty do tego kamiennego kręgu odmów? Kto komu odmawia? W procesie rekrutacji odmówić może:

  • rekruter kandydatowi,
  • kandydat rekruterowi,
  • pracodawca kandydatowi,
  • klient/pracodawca rekruterowi,
  • agencja rekrutacyjna klientowi/pracodawcy.

Odmowa nie dotyczy więc tylko kandydatów, ale też np. rekruterów, którym może odmówić kandydat, ale i pracodawca odrzucający rekomendacje kandydatów. I z całą pewnością nie jest to fajna sytuacja. Niezależnie od tego, kto komu odmawia, jak nie patrzeć w gorszej sytuacji jest ten, komu odmówiono, niż ten, który odmawia.

Odmowa

Dzień jak co dzień w pracy rekrutera. Na liście zadań do wykonania kilka telefonów do kandydatów z odmową. Mimo, że robię to od dawna, nie jest to rutyna i zawsze z ciężkim sercem dzwonię do kandydatów. Jak reagują? Różnie. Przykłady z dzisiaj: jedna osoba rozżalona, zawiedziona, bardzo liczyła na tę ofertę; druga odmowę przyjęła lekko i podziękowała za feedback, który Jej zdaniem nieczęsto się zdarza.

TOP 3

Podzielę się z Wami przykładem odmowy, którą usłyszałam w procesie rekrutacji będąc kandydatem. Zapamiętałam ją ponieważ była dość wyjątkowa. Kilka lat temu brałam udział w procesie rekrutacji na stanowisko HR w rozgłośni radiowej. Rekrutacja zakończyła się dla mnie odmową, natomiast w mejlu z informacją zwrotną przeczytałam, że byłam w TOP 3, ale finalnie wybrano osobę z doświadczeniem w mediach. No i dobrze, bo teraz nie pracowałabym tu, gdzie pracuję 😊 Tak więc po latach może okazać się, że odmowa ma pozytywny wydźwięk. Jesteśmy to jednak w stanie zobaczyć i ocenić dopiero z perspektywy czasu.

Przełknąć żabę, czyli podejście do odmowy 

Moja Mama w sytuacjach, kiedy „mleko się wylało” i nic już nie można zrobić mówi: trzeba przełknąć tę żabę. Odmowa to nie koniec świata, warto przeanalizować, co można było zrobić inaczej, ale też nie „rozkminiać” za długo, nie brać do siebie, iść dalej, nie tą ścieżką, która się zamknęła, ale inną drogą. Jak to mówiła z kolei Babcia mojej koleżanki: gdy nie ma rady, troska jest daremna, choć akurat popularne powiedzenie: „co nas nie zabije, to nas wzmocni” jest mi kompletnie obce. Porażka, jakakolwiek, a jest nią też po części odmowa wcale nie musi nas wzmocnić. Ważne, żeby iść do przodu, nie oglądać się za siebie.

Pracodawco! Kandydaci budują obraz Twojej firmy również na podstawie odmów, sposobu, w jaki się zachowasz, w jaki odmówisz. Oczywiście, nie ma takiego obowiązku, żeby tę odmowę uzasadniać, to raczej dobra praktyka, wyraz szacunku do czyjegoś czasu czy zrozumienie zwykłej, ludzkiej potrzeby.
Kandydacie! Masz prawo odmówić, przyjąć inną ofertę pracy, ale bądź w tej odmowie uczciwy, poinformuj, że spodziewasz się innej oferty, nie pal za sobą mostów.

Kamień na drodze

Pewnego dnia Diogenes stał na rogu ulicy, śmiejąc się jak człowiek pozbawiony rozumu. „Z czego się śmiejesz?” spytał przechodzień. „Czy widzisz ten kamień na środku drogi? Od kiedy tu przyszedłem dziś rano, dziesięć osób potknęło się o niego przeklinając. Ale ani jedna nie zadała sobie trudu usunięcia go, by inni się nie potknęli” (Modlitwa żaby, Anthony de Mello). Odmowa może być tym kamieniem, o który się potykasz. Usuń ten kamień i idź dalej. Powodzenia!

A swoją drogą, ciekawy artykuł na temat kamiennych kręgów przeczytacie tutaj.

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. Rekrutacji, Akredytowany konsultant metody Insights Discovery

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.