Publikacje


W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę, czyli o postawie w procesie rekrutacji i w miejscu pracy

2024-02-09


Leopold Górski to młody poeta, bohater czarno-białej komedii sprzed lat, którego zatrudniło przedsiębiorstwo wodociągów. Swoimi piosenkami ma rozbudzać pracowników i nie pozwolić, żeby zasnęli przy jednostajnym szumie pomp. Leopold jest zawsze uśmiechnięty i życzliwy, mimo, że nie brakuje mu kłopotów. W pewnym momencie otrzymuje od dyrektora zadanie poprawy reputacji najgorszej brygady, która składa się z bumelantów i kombinatorów. Przeczytaj felieton i sprawdź jaki przepis na postawę w miejscu pracy ma Leopold.

Szczypiorek na wiosnę

Absolutnie uwielbiam piosenkę z polskiej komedii z 1966 roku „Pieczone gołąbki”. (link do posłuchania tutaj). Hura! Mogę powiedzieć, że nie było mnie jeszcze wtedy na świecie. Ale nie dlatego ją uwielbiam. Słowa tej bardzo pozytywnej piosenki mogą być prostą receptą na to jaka postawa w miejscu pracy powoduje, że i nam, i innym pracuje się lepiej. 

Pierwsze koty za płoty

Jestem umówiona na rozmowę z menedżerem na temat profilu poszukiwanego kandydata. Przed rozmową wysyłam e-mail z prośbą. Odpowiedź rozpoczyna się od słów: „szkoda, że nie napisała Pani o tym w zeszłym tygodniu, miałbym więcej czasu… itd.” Faktycznie, mogłam napisać wcześniej. Oj, nie będzie łatwo. Dzwonię. Będziemy słyszeć się pierwszy raz. Tymczasem po drugiej stronie: „Halo, dzień dobry, pani Dorotko. Co u Pani słychać?” I już wiem, że będzie dobrze. Obawy rozwiewają się w sekundę. Rozmawiamy merytorycznie i na temat, ale też w dobrej atmosferze. Można? Można. Bo lepiej być miłym niż nie. Tak po prostu. Bardzo za to dziękuję miłemu menedżerowi 😉

Nawiasem mówiąc. Co myślicie, czujecie gdy słyszycie słowo szkoda? Szkoda, że czegoś nie zrobiłeś, szkoda, że tego nie powiedziałeś, nie napisałeś… Gapa ze mnie, co? Takie sobie to słowo szkoda, bo czasu nie cofniemy i sytuacji nie odwrócimy. Natomiast z drugiej strony to lekcja, bo już wiemy na drugi raz co robić. Pamiętajmy jednak, że, jak mówi powiedzenie szkoda to jak krowa w obce wejdzie 😉

Chińskie przysłowie

Chińskie przysłowie mówi: „Jeśli nie umiesz się uśmiechać, nie otwieraj sklepu”. Dla Chińczyków uśmiech jest czymś naturalnym. Narzekający na wszystko Polacy mają się czego uczyć od tej uśmiechniętej narodowości. W dzisiejszym świecie tak wiele mówimy i robimy w kwestii rozwoju kompetencji, umiejętności, kwalifikacji, a czasem zapominamy o życiowej postawie, która przekłada się na pracę, o pozytywnym nastawieniu, o uśmiechu.

Jest sprawa

Podczas jednej z ostatnich rozmów rekrutacyjnych kandydat do pracy powiedział, że jedynym problemem w życiu jest choroba, a cała reszta to są sprawy do załatwienia. Podpisuję się pod tą opinią. Kiedyś moja córka, a była wtedy mała zapytała mnie: mamo, co ty robisz w tej pracy? Hm, jak wytłumaczyć dziecku na czym polega moja praca? Odpowiedziałam po prostu: załatwiam sprawy. Patrzmy na różne rzeczy w pracy i poza nią jak na sprawy do załatwienia, a nie problemy. Nie narzekajmy, w życiu i w miejscu pracy.

Bardzo dobre CV

Rozmowa rekrutacyjna w toku, kandydat opowiada o swojej ścieżce zawodowej, o doświadczeniu, kwalifikacjach. W pewnym momencie mówi: ja mam bardzo dobre CV, nie martwię się, pracę znajdę na pewno. Pewność siebie jest cenna. Ale dobre CV to nie wszystko. Gdyby tak było, można byłoby zatrudniać osoby bez rozmowy, tylko na podstawie dokumentu CV. Bardzo istotnym czynnikiem jest zachowanie i postawa, a ta może być przecież różna, pozytywna, ale i negatywna, arogancka, nonszalancka, butna. Może zniechęcać do siebie, mimo dobrych kwalifikacji.

Przepis z Pieczonych gołąbków

Słowa piosenki z filmu „Pieczone gołąbki” są tak naprawdę gotowym przepisem na to, jaka postawa i zachowanie sprzyjają dobrej atmosferze w pracy. A to przecież o niej większość kandydatów na rozmowach rekrutacyjnych mówi jak o czynniku bardzo ważnym, a często decydującym o zmianie pracy. Oto składniki przepisu:

  • Bądź miły

W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę
Niby pszczółka wesoło w niej brzęcz
Gdy w złym jesteś humorze
To o innej dnia porze
Kogoś wynajdź i wtedy go męcz 

  • Uprzejmie się przywitaj. Zapytaj co słychać

W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę
Już przy wejściu uprzejmie się skłoń
Tutaj żarcik opowiedz
Tam zapytaj o zdrowie
Jasny wzrok i przyjazną miej dłoń 

  • Dbaj o dobry nastrój

A czasem - choćby tak dla draki -
Pokrop się "Juchtem" lub czymś takim
I tak się spróbuj poczuć w pracy
Jakbyś z dziewczyną szedł na spacer 

  • Sobie i innym nie psuj humoru 

Bo nawet jeśli humor zły masz
Przecież dopiero dzień zaczynasz
Sobie i innym nie psuj krwi
Pamiętaj o tym wszystkim i... 

  • Skoncentruj się na ważnym zadaniu

W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę
Dla kolegów miłego coś zrób
Gdy masz ważny odcinek
Poświęć każdą godzinę
A skoncentruj się, bracie, i skup 

  • Bądź pogodny

W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę
Jak skowronek pogodnie w niej dzwoń
Pomyśl sobie radośnie:
"Nie jest źle, krzywa rośnie!"
Jasny wzrok i pogodną miej dłoń

Szczypiorek i koper

Szczypiorek do kopru w wierszu Brzechwy mówi: „może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie panie koprze”. Pozostając w klimacie warzywnym na koniec, mili Czytelnicy pamiętajcie, żeby do składników przepisu dodać „przypraw” w postaci wzajemnej życzliwości i pomocy. W pracy bądź jak szczypiorek na wiosnę 😊

Czytaj też felieton Miłość od pierwszego wejrzenia, czyli o pierwszym wrażeniu podczas rozmowy rekrutacyjnej

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. Rekrutacji

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.