Publikacje


Jak napisać dobre CV?

2022-08-28
Życiorys CV

CV to Twoja “przepustka” do rozmowy, rodzaj biletu na mecz, pociąg czy jakieś wydarzenie. Od tego, jak wygląda i jak jest napisane zależy, czy pracodawca bądź rekruter zaprosi Cię na rozmowę.

Napisanie CV może wydawać się na pierwszy rzut oka prostą czynnością, co może być mylne. Największym wyzwaniem jest umieszczenie maksimum informacji w jak najmniejszej liczbie słów.

  1. Zacznij od wyboru formy. Na początku podejmij decyzję, czy będziesz pisał:
    • CV odwrócone chronologicznie - jest to dobry wybór dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym, które mogą się nim pochwalić. Dzięki temu osoba, która ogląda Twoje CV najpierw zobaczy ostatnie stanowisko pracy.
    • CV funkcjonalne - jest dobrym wyborem dla osób, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego (studenci, absolwenci lub osoby chcące się przebranżowić). Tutaj istotne będą umiejętności kandydata.
    • CV mieszane - odpowiedni wybór dla osób ubiegających się o pracę, która np. wymaga wiedzy specjalistycznej z kilku dziedzin (zróżnicowane umiejętności).    
  2. Pamiętaj, żeby napisać CV pod konkretną ofertę pracy. Najlepiej sprawdzić jakie wymagania są oczekiwane na danym stanowisku i umieścić w swoim CV te informacje, które będą interesowały rekrutera. Nie wysyłaj jednego CV hurtowo i nieprzemyślanie do wielu firm.
  3. Stwórz wersję roboczą dokumentu i nie przejmuj się, że za pierwszym razem nie da się zwykle napisać dobrego CV. To wymaga czasu i poprawek.
  4. Nie zostawiaj luk w okresach zatrudnienia - jeżeli takową posiadasz możesz użyć sformułowania np. „projekty prywatne”.
  5. Nie podawaj nieistotnych i prywatnych informacji, jeżeli nie mają one związku z Twoim celem zawodowym (tj. stan cywilny, liczba dzieci czy wiek).
  6. Pamiętaj o estetycznym i profesjonalnym zdjęciu. Dane kontaktowe, które wpisujesz powinny być biznesowe (np. adres e-mail).
  7. Pisząc CV zadbaj o styl języka. Używaj słów określających działania, ale również typowo branżowych sformułowań.
  8. Sam dokument nie powinien przekraczać 2 stron, a najważniejsze informacje, które chcesz przekazać powinny znaleźć się na pierwszej stronie.
  9. Pamiętaj o umieszczeniu na górze pierwszej strony podsumowania i celu zawodowego.
  10. Rekruter w CV szuka doświadczenia i kompetencji zgodnych z profilem kandydata. Nie bój się umieszczać w CV takich wymagań, których oczekuje pracodawca, nawet napisanych podobnym językiem. Warunek jest tylko jeden - musisz faktycznie te kompetencje mieć.
  11. Czasem zdarza się, że w CV umieszczony jest zły numer telefonu czy adres mejlowy. To przekreśla możliwość kontaktu. Sprawdź więc lepiej kilka razy, czy na pewno umieściłeś prawidłowe dane kontaktowe.
  12. Pochwal się sukcesami. Bądź konkretny. Napisz np. przyczyniłem się do…, opracowałem to i to… itp.
  13. Nie zapomnij o tytule pliku. Wbrew pozorom to też istotne, żeby tytuł pliku zawierał Twoje imię i nazwisko.
  14. Na koniec spójrz na swoje CV krytycznym okiem, sprawdź czy ma czytelną, przemyślaną strukturę i czy sam byłbyś zainteresowany przeczytaniem i zaproszeniem na rozmowę kandydata z takim CV. 

Pamiętaj, masz tylko kilka, kilkanaście sekund, żeby zrobić pierwsze, dobre wrażenie!

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.