Publikacje


Pracuję, ale trochę się rozglądam. Dlaczego ludzie szukają innej pracy? (część 2 z 2)

2023-07-29


Na blogu Gentleman Polska można przeczytać wpis: „Tak wygląda miłość XXI wieku - kocham Cię, ale trochę się rozglądam”. Czy nie podobnie czasem wygląda „miłość” pracownika do pracodawcy? Pracuję, ale trochę się rozglądam, czyli szukam innej pracy. Jakie są powody dla których ludzie zmieniają pracę? 

Zmiana na rynku pracy

Rynek pracy zmienia się nie do poznania. W pierwszej części (link na końcu artykułu) pisałam o tym, że średni czas pracy u jednego pracodawcy skraca się z roku na rok. Kilka informacji:
- dzisiaj już 3 lata postrzegane są jako lojalność wobec pracodawcy,
- coraz więcej doradców zawodowych przewiduje, że osoba, która teraz wchodzi na rynek pracy, przeciętnie zmieni karierę 5-7 razy w ciągu swojego życia zawodowego,
- około 30% osób będzie zmieniać karierę lub pracę co 12 miesięcy,
- już niedługo, jeśli ktoś mając 40 lat będzie miał około dziesięciu miejsc pracy za sobą, to nikogo nie będzie to dziwić.

Eksperci zalecają, by pracę zmieniać średnio co 2-3 lata, przy czym zmiana pracy to nie tylko zatrudnienie u nowego pracodawcy, ale i awans, czy otrzymanie nowych obowiązków zawodowych.

W sytuacji zmieniającego się rynku pracy warto zweryfikować swoje przekonania, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z kandydatem, którego określamy jako „skoczka”.

Jakie są najczęstsze powody, dla których szukamy innej pracy

  1. Ściana

Bardzo często kandydaci w rekrutacji mówią: doszedłem do ściany, dotknąłem sufitu możliwości w tej firmie. Osiągnąłem wszystko, co mogłem, nie rozwijam się, niczego więcej się nie uczę. Jest to subiektywna ocena sytuacji, natomiast bardzo częsty powód poszukiwania zmiany.

  1. Gniazdo os

Niektórzy tak mają, że „muszą, bo inaczej się uduszą” (cytując klasyka) psuć atmosferę. Za plecami snują intrygi, jątrzą, narzekają i powodują, że miejsce pracy staje się gniazdem os. Dla wielu kandydatów dobra atmosfera w pracy jest kluczowa. Sympatyczny zespół, życzliwość, wzajemna pomoc to bardzo ważne czynniki, które decydują o tym, że pracownik nie będzie rozglądał się za zmianą.

  1. Boss

Szef w pracy ma ogromny wpływ na atmosferę, rozwój pracownika, zadowolenie z pracy. Bardzo często jest też powodem dla którego ludzie odchodzą z pracy. Mówi się, że przychodzimy do firmy, a odchodzimy od szefa. Może być to duże uproszczenie. O odejściu z pracy decyduje zwykle splot czynników. Nie mniej szef gra często pierwszoplanową rolę.

  1. Kasa

Czasem powód jest bardzo oczywisty i przyziemny. Po prostu niewystarczające na nasze potrzeby zarobki. Za niskie wynagrodzenie i brak szans na podwyżkę to częsty powód szukania lepszego pracodawcy.

  1. Chaos

Brak poustawianych procesów, procedur, chaotyczne działanie, bez wizji i planu. To powoduje brak komfortu pracy, a w konsekwencji poszukiwania bardziej przewidywalnego miejsca pracy.

  1. Nuda

Rutynowe, powtarzalne czynności są nudne. Perspektywa ciekawszych zadań może być kusząca i zdecydować o zmianie barw.

  1. WLB

Przeciążenie obowiązkami powoduje niezadowolenie i frustrację. Brak work-life balance (WLB) to w dzisiejszym świecie jedna z przyczyn, dla których szukamy zmiany. O WLB przeczytasz w artykule Złoty środek, czyli o balansie pomiędzy work a life.

  1. Obiektywne

W grupie obiektywnych powodów poszukiwań innej pracy są: umowa na zastępstwo, restrukturyzacja, likwidacja stanowiska, zmiana miejsca zamieszkania kandydata, przenosiny firmy do innej siedziby.

Część wspólna zbiorów

Pamiętacie z matematyki część wspólną zbiorów? Mimo, że jako ludzie się różnimy, mamy wspólne potrzeby. W miejscu pracy chcemy być traktowani po ludzku, szanowani, doceniani, wysłuchani. Chcemy, żeby nasze sugestie, pomysły były brane pod uwagę, chcemy widzieć sens tego, co robimy, mieć poczucie sprawstwa, możliwość otwartego wyrażania swojego zdania. Krótko mówiąc chcemy być partnerem, nie podwładnym.

Pracodawco! 

Odpowiednie zadbanie o pracowników powinno być Twoim kluczowym działaniem. Jeśli będziesz traktował pracownika jak partnera, słuchał, znajdował dla niego czas, dbał o jego rozwój, dobrą pensję, może rzadziej pracownik będzie rozglądał się za inną „miłością”.

Pierwszą część artykułu o tym, co jest istotne w miejscu pracy przeczytasz tutaj

Autor: Dorota Binasiak Ekspert ds. rekrutacji w HSK Consulting

Ostatnie publikacje

Kontakt

tel. biuro: +48 22 864 32 37
email: biuro@hsk.waw.pl

HSK Consulting Sp. z. o. o
ul. Renesansowa 7B
01-905 Warszawa

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach, podaj swój e-mail.

Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą polityką prywatności.